UKS Jedynka Kórnik

-

Sekcja kolarska

-

Kolarstwo w Kórniku istnieje od 38 lat, kiedy to pierwszym założycielem sekcji kolarskiej w Kórniku był Kazimierz Gogolewski. Nowo powstały Uczniowski Klub Sportowy Jedynka Kórnik istnieje od roku 2000. Jego pomysłodawcą, był wychowanek Gogolewskiego, były zawodnik Stomilu Poznań i Legii Warszawa Robert Taciak, pełniący do dziś funkcję trenera koordynatora. Mimo tak krótkiego czasu zawodnicy naszego klubu zdobyli dotąd 15 medali mistrzostw Europy, 4 medale Mistrzostw Świata, oraz 314 medali Mistrzostw Polski w różnych konkurencjach, zarówno na szosie, jak i na torze oraz w przełaju. Osiemnastu naszych wychowanków, co najmniej jeden raz startowało w Mistrzostwach Świata lub Europy. Najstarszy wychowanek klubu Mateusz Taciak już sześciokrotnie (2009-2014) startował w Tour de Pologne, zarówno w Reprezentacji Polski jak i w grupie CCC. W br startował w Europejskich Igrzyskach Olimpijskich w Baku zajmując 14 miejsce. Katarzyna Pawłowska jest autorką największego sukcesu polskiego kobiecego kolarstwa na szosie i na torze w historii tej dyscypliny, zdobywając dwukrotnie tytuł Mistrzyni Świata w scretchu i jeden raz wicemistrzostwo. Podczas rozegranych w październiku w szwajcarskim Grengen, Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. Kasia zdobyła złoty medal w wyścigu punktowym. Uczniowski Klub Sportowy Jedynka Limaro Kórnik dochował się również Olimpijczyka. Katarzyna Pawłowska jako jedyna Polka w kolarstwie szosowym wzięła udział W Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, gdzie zajęła bardzo dobre jak na debiutanta jedenaste miejsce. W klasyfikacji sportu młodzieżowego w latach 2002-2015 jedenastokrotnie zostaliśmy najlepszym kolarskim Uczniowskim Klubem Sportowym w kraju. W ostatnich latach młodzież UKS Jedynka trzykrotnie zwyciężała w klasyfikacji klubowej podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zarówno na szosie, jak i na torze. W roku 2105 w klasyfikacji klubów na OOM UKS Jedynka zajął drugie miejsce. Co roku przynamniej jeden zawodnik UKS Jedynka reprezentuje nasz kraj w Mistrzostwach Świata lub Europy. W roku 2015 Polskę reprezentowało aż 6 zawodników UKS Mróz, Nikol Płosaj, Natalia Nowotarska, Natalia Radzicka, Weronika Humelt, Alicja Ratajczak i Patryk Rajkowski. Podczas torowych Mistrzostw Europy w Atenach drużyna juniorek, w składzie której startowała Weronika Humelt zdobyła srebrny medal, a Patryk Rajkowski zdobył również srebrny medal w sprincie drużynowym do lat 23. W 2015 roku UKS jedynka z dorobkiem 370 punktów, zajął drugie miejsce w kraju w klasyfikacji Sportu Młodzieżowego w kolarstwie. Sekcja kolarska UKS Jedynka cyklicznie co roku organizuje na terenie gminy Kórnik dwie ogólnopolskie imprezy kolarskie. Dotychczas zorganizowaliśmy 17 wyścigów ulicznych, 17 Wyścigów na rowerach górskich i 44 Wielkie Festyny Rowerowe dla dzieci w wieku 2-12 lat. Obecnie w klubie trenuje 22 zawodników i zawodniczek w wieku 12-23 lat. Kadra szkoleniowa naszej sekcji to Robert Taciak i Paweł Marciniak.